Umów spotkanie
      Porada prawna online
      Ideą zamieszczenia na stronie Kancelarii artykułów prawniczych była chęć umożliwienia Czytelnikom samodzielnego rozwiązywania podstawowych problemów prawnych. Niestety ignorantia iuris nocet – nieznajomość prawa szkodzi. Dokonując samodzielnie czynności mających znaczenie prawne, trzeba mieć świadomość, że często wywoływane przez nie skutki prawne są nieodwracalne, a podjętych czynności nie można w prosty sposób cofnąć. Dlatego dobrze byłoby aby wszystkie działania wywołujące skutki prawne były podejmowane w oparciu o znajomość obowiązujących przepisów, ich interpretacji i zastosowania w praktyce, tak aby nie wywołać niespodziewanych, niekorzystnych konsekwencji prawnych, zbędnych kosztów, a przy tym strat i nerwów.

      Mamy nadzieje, że zamieszczone przez Nas wskazówki pomogą przy podejmowaniu decyzji związanych z dokonywaniem czynności mających skutki prawne, minimalizując ryzyko powstania problemów prawnych w przyszłości.

      Czym jest zniesienie współwłasności? 

      Czym jest zniesienie współwłasności?

      Zniesienie współwłasności ma charakter postępowania nieprocesowego. Oznacza to, że inicjowane jest wnioskiem, a nie pozwem, skierowanym do sądu powszechnego. We wniosku o zniesienie współwłasności należy dokładnie określić rzecz mającą ulec podziałowi oraz przedstawić dowody prawa własności. Celem tego procesu jest definitywne wyjście z sytuacji, gdy własność rzeczy ruchomej bądź nieruchomości przynależy kilku osobom. Zasadą jest, że każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności, a sprzeciw drugiego współwłaściciela nie wyklucza procedowania. Ewentualny spór zatem generalnie nie będzie dotyczyć tego, czy współwłasność zostanie zniesiona, ale tego, w jaki sposób to nastąpi.

      Sąd powinien nakłaniać współwłaścicieli do zgodnego przeprowadzenia podziału, ale w praktyce, nie zawsze jest to możliwe. Warto zatem wiedzieć, w jaki sposób może zostać taki podział przeprowadzony. Po pierwsze, może polegać na tym, że rzecz zostanie podzielona np. w przypadku dużej nieruchomości, która zostanie podzielona na mniejsze działki, czy przy dużym budynku, z którego zostaną wydzielone odrębne lokale. W przypadku skorzystania z tego sposobu, ewentualne różnice w wartościach części przyznanym poszczególnym współwłaścicielom, wyrównuje się poprzez odpowiednie dopłaty pieniężne. Drugim sposobem, w jaki może nastąpić podział jest przyznanie całej rzeczy na rzecz jednego z dotychczasowych współwłaścicieli, z obowiązkiem spłaty pozostałych. Wreszcie podział może nastąpić również w ten sposób, że rzecz zostanie sprzedana, a współwłaściciele podzielą między siebie uzyskaną cenę.

      Dlaczego warto zdecydować się na pomoc adwokata podczas zniesienia współwłasności

      W sprawach o zniesienie współwłasności przeważnie każdy ze współwłaścicieli ma swój pomysł na sposób dokonania podziału. Interesy współwłaścicieli są sprzeczne i każdy dąży do rozwiązania korzystnego dla siebie. Często każdy ze współwłaścicieli chciałby zatrzymać całą rzecz dla siebie, bądź obie strony są zainteresowane tą samą częścią przy dokonywaniu podziału fizycznego. Sprawa zatem może być długotrwała, wymagająca przedłożenia wielu pism, przeprowadzenia dowodów i skorzystania z opinii biegłych. Dlatego też, aby uniknąć problemów i nieporozumień, warto skorzystać z pomocy adwokata. Adwokat pomoże w przygotowaniu odpowiednich dokumentów, takich jak wniosek o zniesienie współwłasności, bądź odpowiedź na wniosek drugiej strony. Adwokat zapewni także fachowe doradztwo w kwestii najkorzystniejszego sposobu podziału. Adwokat reprezentuje interes klienta i będzie dążył do rozwiązania zgodnego z jego wolą, przedstawiając w Sądzie wszystkie argumenty przemawiające za jego stanowiskiem. Adwokat pomoże również w prowadzeniu pozasądowych pertraktacji ugodowych. Doradzi również w kwestii spłat i dopłat. Adwokat ma również wiedzę na temat konsekwencji podatkowych, jakie niosą ze sobą takie transakcje, co pozwoli uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w przyszłości.
      Warto zwrócić uwagę na fakt, że w przypadku ruchomości i nieruchomości, które są objęte postępowaniem spadkowym, proces zniesienia współwłasności jest bardziej skomplikowany i wymaga jeszcze większej uwagi ze strony adwokata.

      Potrzebujesz adwokata w Trójmieście?

      Potrzebujesz pomocy w zniesieniu współwłasności?  Lub pomoc adwokata? Skontaktuj się z nami! Nasza Kancelaria Adwokacka Szlońscy oferuje:

      • porady prawne,
      • prowadzenie spraw przed sądami i urzędami,
      • obrona w sprawach karnych i wykroczeniach przed sądami i organami ścigania,
      • reprezentowanie pokrzywdzonych,
      • sporządzanie i opiniowanie umów i pism,
      • prowadzenie negocjacji, rokowań i pertraktacji ugodowych,
      • zlecenia niestandardowe, dostosowanie do potrzeb i oczekiwań klienta,
      • porady prawne online

      Masz pytanie? Skontaktuj się z nami:
      +48 662 040 129
      Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

      Wyszukaj

      Ostatnio dodane

      stopka-logo-kancelaria-adwokacka-szlonscy
      ul. Jana III Sobieskiego 245,
      lokal nr 5, I piętro
      Copyright © 2017 Szloński & Szlońska Kancelaria Adwokacka All Rights Reserved. Designed By 1 Piksel