Umów spotkanie
      Porada prawna online
      Ideą zamieszczenia na stronie Kancelarii artykułów prawniczych była chęć umożliwienia Czytelnikom samodzielnego rozwiązywania podstawowych problemów prawnych. Niestety ignorantia iuris nocet – nieznajomość prawa szkodzi. Dokonując samodzielnie czynności mających znaczenie prawne, trzeba mieć świadomość, że często wywoływane przez nie skutki prawne są nieodwracalne, a podjętych czynności nie można w prosty sposób cofnąć. Dlatego dobrze byłoby aby wszystkie działania wywołujące skutki prawne były podejmowane w oparciu o znajomość obowiązujących przepisów, ich interpretacji i zastosowania w praktyce, tak aby nie wywołać niespodziewanych, niekorzystnych konsekwencji prawnych, zbędnych kosztów, a przy tym strat i nerwów.

      Mamy nadzieje, że zamieszczone przez Nas wskazówki pomogą przy podejmowaniu decyzji związanych z dokonywaniem czynności mających skutki prawne, minimalizując ryzyko powstania problemów prawnych w przyszłości.

      Pełnomocnik pokrzywdzonego - co warto wiedzieć na ten temat? 

      Pełnomocnik pokrzywdzonego - komu przysługuje?

      Jak powszechnie wiadomo, w postępowaniu np. karnym oskarżonemu, czy podejrzanemu przysługuje prawo do korzystania z usług obrońcy. Nie każdy jednak ma świadomość, że osoba pokrzywdzona w wyniku wspomnianego  przestępstwa w trakcie trwania postępowania, również może skorzystać z pomocy adwokata, czy radcy prawnego.

      Zgodnie z art. 87 kodeksu postępowania karnego strona, która nie jest oskarżonym (podejrzanym) może zawsze skorzystać z pomocy pełnomocnika. Z kolei osoba nie będąca stroną może wprawdzie ustanowić pełnomocnika, ale tylko wtedy, gdy wymaga tego jej interes w toczącym się postępowaniu. 

      Rola pełnomocnika pokrzywdzonego

      Jaką rolę pełni pełnomocnik pokrzywdzonego? Adwokat, czy radca prawny przede wszystkim ma za zadanie reprezentowanie Cię przed sądami, policją i prokuraturą oraz asystowanie Ci w innych czynnościach prawnych. Pełnomocnicy działają w Twoim imieniu, a wszystko, co robią, wpływa na Ciebie tak, jakby było robione osobiście.
      Funkcję pełnomocnika pełni adwokat lub radca prawny, czyli osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie

      To, co ważne, to fakt, że jeśli nie stać Cię na pełnomocnika, możesz wystąpić do sądu o ustanowienie pełnomocnika z urzędu.

      Aby sąd mógł to zrobić, musisz spełnić dwa warunki:

      • nie możesz mieć wybranego przez siebie adwokata 
      • musisz wykazać, że nie posiadasz środków finansowych niezbędnych do opłacenia wybranego przez siebie adwokata lub wykazać, że zapłacenie go przyniesie korzyści tobie i członkom twojej rodziny z negatywnymi konsekwencjami.

      Kancelaria Adwokacka Trójmiasto

      Potrzebujesz pomocnika pokrzywdzonego? Lub pomoc adwokata? Skontaktuj się z nami! Nasza Kancelaria Adwokacka Szlońscy oferuje:

      • porady prawne,
      • prowadzenie spraw przed sądami i urzędami,
      • obrona w sprawach karnych i wykroczeniach przed sądami i organami ścigania,
      • reprezentowanie pokrzywdzonych,
      • sporządzanie i opiniowanie umów i pism,
      • prowadzenie negocjacji, rokowań i pertraktacji ugodowych,
      • zlecenia niestandardowe, dostosowanie do potrzeb i oczekiwań klienta,
      • porady prawne online

      Masz pytanie? Skontaktuj się z nami:
      +48 662 040 129
      Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

      Wyszukaj

      Ostatnio dodane

      stopka-logo-kancelaria-adwokacka-szlonscy
      ul. Jana III Sobieskiego 245,
      lokal nr 5, I piętro
      Copyright © 2017 Szloński & Szlońska Kancelaria Adwokacka All Rights Reserved. Designed By 1 Piksel