Umów spotkanie
      Porada prawna online
      Ideą zamieszczenia na stronie Kancelarii artykułów prawniczych była chęć umożliwienia Czytelnikom samodzielnego rozwiązywania podstawowych problemów prawnych. Niestety ignorantia iuris nocet – nieznajomość prawa szkodzi. Dokonując samodzielnie czynności mających znaczenie prawne, trzeba mieć świadomość, że często wywoływane przez nie skutki prawne są nieodwracalne, a podjętych czynności nie można w prosty sposób cofnąć. Dlatego dobrze byłoby aby wszystkie działania wywołujące skutki prawne były podejmowane w oparciu o znajomość obowiązujących przepisów, ich interpretacji i zastosowania w praktyce, tak aby nie wywołać niespodziewanych, niekorzystnych konsekwencji prawnych, zbędnych kosztów, a przy tym strat i nerwów.

      Mamy nadzieje, że zamieszczone przez Nas wskazówki pomogą przy podejmowaniu decyzji związanych z dokonywaniem czynności mających skutki prawne, minimalizując ryzyko powstania problemów prawnych w przyszłości.

      Rozprawa zdalna - co warto o niej wiedzieć?

      Rozprawa zdalna: Czym jest i kiedy się ją stosuje?

      Rozprawa zdalna, inaczej nazywana także rozprawą wirtualną, to posiedzenie sądu, w którym uczestnicy, w tym sędzia, adwokaci i strony sporu, uczestniczą za pomocą środków komunikacji elektronicznej, umożliwiających przeprowadzenie tej czynności na odległość. Może to obejmować wideokonferencje, aplikacje do wideorozmów czy specjalne platformy online stworzone do celów sądowych.

      Kiedy stosuje się rozprawy zdalne?

      Rozprawy zdalne stosuje się w bardzo konkretnych przypadkach. Oto przykłady niektórych z nich:

      • Pandemia i ograniczenia związane z ruchem: W okresie pandemii, kiedy podróże i spotkania w miejscach publicznych były ograniczone, rozprawy zdalne stały się nieocenionym narzędziem umożliwiającym prowadzenie procesów sądowych bez konieczności fizycznego stawiania się w Sądzie.
      • Osoby niepełnosprawne oraz osoby z trudnościami w dotarciu do Sądu: Rozprawy zdalne są idealnym rozwiązaniem dla osób, które ze względu na problemy zdrowotne, niepełnosprawność, bądź sytuację osobistą (np. matki karmiące) mają trudności z osobistym stawieniem się w Sądzie. Rozprawy zdalne są także pomocne w przypadku osób przebywających na stałe za granicą lub w miejscowościach znacznie oddalonych od siedziby Sądu. Możliwość uczestniczenia w rozprawie z dowolnego miejsca w Polsce i na świecie ogranicza problemy logistyczne, znacznie skracając czas i koszty związane ze stawiennictwem.
      • Szybkość procesu: W niektórych przypadkach, zwłaszcza w sprawach nie wymagających osobistej obecności wszystkich stron, rozprawy zdalne mogą przyspieszyć cały proces sądowy, eliminując konieczność przesuwania terminów ze względu na dostępność uczestników. Dodatkowo umożliwia to łatwiejsze i szybsze przesłuchiwanie świadków zamieszkujących w różnych miejscowościach, gdyż nie trzeba wzywać ich do osobistego stawiennictwa w siedzibie Sądu bądź korzystać z długotrwałych procedur odezw prawnych.
      • Skomplikowane i międzynarodowe sprawy: W przypadku, gdy strony sporu lub świadkowie, mieszkają w różnych częściach kraju lub za granicą, rozprawy zdalne ułatwiają organizację procesu i umożliwiają uczestnictwo bez konieczności podróżowania.
      • Przesłuchanie biegłych: Dzięki możliwości zorganizowania przesłuchania biegłego w czasie rozprawy zdalnej, zdecydowanie poszerza się krąg osób jakie są dostępne i chętne do przyjęcia roli biegłego i wydania specjalistycznych opinii w sprawie. Wizja przesłuchania zdalnego, w porównaniu z koniecznością osobistego stawiennictwa w Sądzie, zachęca biegłych do wydawania opinii w sprawach z zakresu właściwości miejscowej sądów w całej Polsce, co w przypadku specjalistów z niszowych dziedzin jest nieocenionym atutem.
      • Rozprawy w sprawach cywilnych: W wielu sprawach cywilnych, takich jak sprawy o zapłatę z umowy czy roszczenia o odszkodowanie, rozprawy zdalne mogą być równie skuteczne jak tradycyjne rozprawy. Zarówno dla osób występujących po stronie powodów jak i pozwanych, dla ich pełnomocników i osób wzywanych jedynie w charakterze świadków, możliwość uczestnictwa zdalnego jest wygodna i sprzyja chęci współpracy z wymiarem sprawiedliwości, gdyż wymaga mniejszego zaangażowania czasu i środków.

      Zalety Rozpraw Zdalnych

      • Oszczędność czasu i kosztów: Rozprawy zdalne eliminują potrzebę podróżowania do Sądu, co pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze związane z dojazdem i ewentualnym zakwaterowaniem.
      • Dostępność: Rozprawy zdalne umożliwiają osobom, które mieszkają daleko od Sądu lub mają ograniczenia związane z ruchem, łatwiejszy dostęp do wymiaru sprawiedliwości.
      • Bezpieczeństwo i wygoda: W okresie pandemii COVID-19, rozprawy zdalne stały się szczególnie cennym narzędziem, pozwalając na kontynuowanie procesów sądowych bez narażania zdrowia uczestników.

      Wyzwania i kwestie bezpieczeństwa związane z rozprawą zdalną.

      Jednak, podobnie jak w przypadku wielu nowych technologii, istnieją również wyzwania związane z rozprawami zdalnymi. Kwestie prywatności, zapewnienie odpowiedniej jakości łącza internetowego oraz zapewnienie uczciwego procesu, to tylko niektóre z tych wyzwań. Strony zwracają również uwagę na problemy techniczne związane z przepływem obrazu i dźwięku oraz na konieczność dysponowania odpowiednim sprzętem elektronicznym. Przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości wskazują na brak bezpośredniości i ograniczenia płynące z niemożliwości spotkania i przesłuchiwania „w cztery oczy”, co wiąże się z inną techniką odbierania zeznań i wymaga odmiennego wyczucia emocji uczestników. Jednakże Sądy na całym świecie starają się opracować wytyczne i standardy, które pomogą zminimalizować te problemy, a uczestniczący w sprawach pełnomocnicy dokładają starań, aby odpowiednio przygotować strony procesu na wyzwania płynące z takiej formy rozprawy.

      Kancelaria Szlońscy: Twoi Partnerzy W Rozprawach Zdalnych

      Dzięki rozprawom zdalnym udział pełnomocników w procesach prowadzonych na obszarach właściwości Sądów z całej Polski stał się łatwiejszy i mniej kosztowny. Dzięki takiemu rozwiązaniu można korzystać z pomocy dowolnego prawnika, nie martwiąc się o koszty jego dojazdu do siedziby Sądu. W przypadku zatem potrzeby przygotowania uczestnictwa w rozprawie zdalnej lub potrzeby profesjonalnego wsparcia w jakimkolwiek procesie prawnym, Kancelaria Szlońscy jest gotowa do pomocy. Specjalizując się w różnorodnych dziedzinach prawa, w tym w procesach sądowych, także tych prowadzonych online, zapewniamy należytą reprezentację na każdym etapie postępowania. Adwokat nie tylko zapewni pełne wsparcie i doradztwo w zakresie rozpraw zdalnych, przygotowując, pouczając i pomagając, ale będzie również dbał o interesy klienta na każdym etapie procesu, dażąc do jak najkorzystniejszego rozwiązania. Wiedza prawnicza, doświadczenie i indywidualne podejście gwarantują, że prawa klientów są odpowiednio reprezentowane.

      Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o usługach Kancelarii Szlońscy i jaką można otrzymać pomóc w procesach prawnych, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej www.kancelariaszlonscy.pl oraz do kontaktu. Skorzystaj z usług doświadczonego adwokata, aby mieć pewność, że Twoje sprawy są w dobrych rękach.

      Wyszukaj

      Ostatnio dodane

      stopka-logo-kancelaria-adwokacka-szlonscy
      ul. Jana III Sobieskiego 245,
      lokal nr 5, I piętro
      Copyright © 2017 Szloński & Szlońska Kancelaria Adwokacka All Rights Reserved. Designed By 1 Piksel